Saturday, 8 February 2014

How to make Samgyopsal (삼겹살) at home ?

Samgyopsal to jedno z moich ulubionych dań koreańskich. Mieszkając w Polsce tęsknię m.in. za tym daniem, a dodatkowo w żadnej restauracji w Krakowie nie można go skosztować.. Dlatego nie pozostało nam nic innego jak zrobienie samemu:) A to nie jest czymś trudnym, dlatego zachęcam do spróbowania także w waszym domu:) Najlepiej zajadać Samgyopsal nie samemu, a z kimś:)
Ale najpierw co to jest Samgyopsal? Samgyopsal, dokładnie oznacza boczek z trzema "warstwami" mięsa-tłuszczu:) Na danie składa się kilka składników, takich jak: boczek (lub karczek lub oba:)) sałata, liście perilla (깻잎), sos ssamjang (쌈장), papryczka chilli, czosnek, olej sezamowy, ryż, sól, pieprz.. i to właściwie wszystko:)
W koreańskiej restauracji mięso smażone jest na grillu zazwyczaj przez jedną osobę, a następnie inne osoby nakładają usmażone kawałki do swojej miseczki, ale także podają dla innej osoby:)
ja w roli osoby grillującej:)
Składniki na Samgyopsal:
- kawałek boczku, karczku (ilość w zależności od tego jak dużo chcielibyście zjeść:)) Ja czasami używam również Bulgogi lub Cheyuk Bokkum (체육볶음)
- ugotowany ryż
- papryczka chilli zielona, czerwona (jeżeli dla kogoś jest zbyt ostre, to oczywiście można pominąć!)
- sałata (czasem dobrze wybrać więcej rodzajów, chociażby dwa. ja lubię zestaw: sałata karbowana i rukola)
- liście perilla (trudno dostępne w Polsce, mają dość nietypowy smak, przez co nie wszyscy je lubią, ale jeżeli ktoś ma i lubi, to polecam)
- kimchi
- sos ssamjang
- sos z olejem sezamowym

Sos Ssamjang [쌈장] tak naprawdę można zrobić samemu:) Nie trzeba go  kupować, ale tylko jeżeli macie w kuchni dwie podstawowe koreańskie pasty: Gochujang (pasta z czerwonej papryczki) i Dwenjang (pasta z fasoli). Ssamjang można uzyskać przez wymieszanie obu wspomnianych past.
- 1 łyżka Gochujang
- 1 bardziej czubata łyżka Dwenjang
- odrobina oleju sezamowego
Całość wymieszać, i gotowe:)

Sos z olejem sezamowym [기름장] :
- 2 łyżki oleju sezamowego
- około pół łyżeczki soli
- odrobina pieprzu
Wymieszać, i gotowe:)

1. Ugotować ryż
2. Liście sałaty umyć i osuszyć. Papryczki pokroić ukośnie na średniej grubości kawałki. Czosnek pokroić na plasterki.
3. Przygotować sosy Ssamjang i ewentualnie sos sezamowy.
3. Natomiast mięso pokroić na niezbyt grube kawałki i grillować:) Najwygodniej w domu użyć patelni, bez dodatku oleju. Próbowaliśmy kiedyś na specjalnym urządzeniu do grillowania, które mamy z Korei, ale.... w efekcie całe mieszkanie było zadymione:) Dlatego polecam... patelnię:)
4. Wszystkie składniki ułożyć w osobnych miseczkach.

Jak jeść Samgyopsal?
Zawsze zaczynamy od liścia sałaty, którego bierzemy do jednej ręki (możemy ułożyć więcej rodzajów liści), a następnie drugą ręką używając pałeczek lub widelca sięgamy po ulubione składniki. Przykładowo: na liść kładziemy plasterek usmażonego mięsa, trochę sosu Ssamjang, papryczki chilli, czosnku i trochę ryżu. Następnie całość zwijamy w liściu i zajadamy:) To od was zależy jak będzie wyglądał wasz Samgyopsal, co bardziej lubicie, którego składnika dodacie więcej na liść sałaty:) 
Plasterki mięsa można również maczać w sosie z oleju sezamowego.
Smacznego!
wersja z Bulgogi
I czekam na zdjęcia Waszego Samgyopsal!:)

No comments:

Post a Comment