Thursday, 9 February 2012

Itaewon [이태원]

Hello: )

Really sorry, I couldn't find time earlier for writing a new post, but: ) there is good news, I graduated!: ) (I'm not sure about the English equivalent of the title, but it's similar to BSc). Just Kanji and grammar tests left..
And also.. the 'City Hunter' drama, which I introduced in previous post, I couldn't finish it yet, due to the exam.. just 2 episodes left~!

Jestem z powrotem: ) po dłuższym czasie, ale z miłą wiadomością: ) Obroniłam się i jestem panią inżynier ^^ Zostało mi jeszcze tylko zaliczenie z Kanji oraz z gramatyki.. I potem wolne, wolne!! 
Niestety.. nie miałam również czasu na dokończenie oglądania 'City Hunter'.. T.T zostały mi dwa ostatnie odcinki..~

Today, I want to show You - Itaewon district. I will use the map again: )
Dzisiaj, chcę opowiedzieć co nie co o dzielnicy Itaewon. Poniżej mapka:)

Wyświetl większą mapę

Itaewon is, I'd say 'foreigners district'. There are foreign products in stores, many international restaurants (I didn't see a Polish one though, but there's really huge variety of food), bars, the main Islamic Mosque, Turkish people selling Kebab, US Army troops. It is the place where I saw many foreigners just at one time.
Besides that, Itaewon is also a night-life area.
To be honest.. well, I didn't like Itaewon too much. The reason is, I felt there different than in other places in Seoul, a different atmosphere, and I just didn't felt there that safe (mostly if visiting when it already became dark). At least it's my impression of Itaewon.

Itaewon, nazwałabym dzielnicą obcokrajowców. W chyba żadnej innej dzielnicy nie widziałam na raz tylu obcokrajowców. Jest tam wiele restauracji z kuchnią najdalszych zakątków świata, z Ameryki Południowej, Europy, południowej Azji, po za tym jest tam również wiele barów.
Miałam również okazję zobaczyć tam Islamski meczet (niedaleko jest również biblioteka islamska, czy typowa kuchnia).
Dodatkowo, po raz pierwszy w życiu właśnie w Itaewon widziałam na żywo transwestyte, właściwie to nawet kilku. I przyznam, że było to dla mnie trochę szokujące. Z twarzy - Azjatka, ale budowa.. nie taka kobieca, i właśnie to zwróciło moją uwagę.
Wiem również, że jest tam 'bogate' życie nocne.
Ogólnie rzecz biorąc nie czułam się tam zbyt bezpiecznie wieczorem, w przeciwieństwie do innych miejsc w Seulu. I przez to ograniczałam się jedynie do wizyt za dnia. Mnie, Itaewon średnio się podobał. Ale było mi bardzo miło znaleźć na chodniku Polską tablicę. Otóż znajdują się tam tablice przedstawiające różne kraje (wzdłuż ulicy, po obu stronach, na chodnikach).
I looked for a video to give a closer look on Itaewon, I chose this one (by winthropalum), because I recognized many places!


And also Itaewon Freedom, a funny-crazy video;)


The nice thing to see in Itaewon are boards of variety country name, flag, capital city, and 'hello' in mother tongue, with spelling hehe. It's on pavements on both sides of the street.
Wspomniana wcześniej polska tablica:
And another songs, this time rap style: )
Na koniec dwie piosenki, tym razem rap: )

First one is by Outsider - Alone. I ever read that he is the fastest rapper in the world. I don't know if it's true, but when You see the song, I read on time all English lyrics, but at few moments, I seriously can't follow Korean! ~ hehe^^
Pierwsza to piosenka Outsider - Alone. Jest on prawdopodobnie najszybszym raperem na świecie. Ilekroć oglądam ten filmik, dochodzę do wniosku, że to prawda hehe^^


The second one is a duet, Tablo with Jinsil - Bad. The music is very very nice. And here is also a link from live version: http://youtu.be/1aA_KoTGnQI
Z kolej druga piosenka, to duet Tablo z Jinsil - Bad.


See You soon~

No comments:

Post a Comment